Neonatologická klinika SZU
Nám.L.Svobodu 1, 975 17 Banská Bystrica
+421 48 441 2755
info@cloviecikbb.sk

↑ Return to Pre rodičov

Poradňa – otázky a odpovede

Táto stránka je miestom pre Vaše otázky. Otázku napíšte do komentárov alebo nám ju môžete poslať aj mailom na adresu otazky@cloviecikbb.sk .

Warning!

Milé mamičky, na Vaše otázky ohľadom dojčenia Vám radi odpovieme non-stop 24 hod. na tel.čísle 0905 819 038.

 

12 comments

Skip to comment form

  1. Karin

    Dobry den chcela by som sa spytat mam doma 2 mesačne babatko a posledne 3 dni vzdy ked ho nakojim tak si este cmula pästicku a je nepokojne sice potom zaspinka a prespi aj 2-3 hodiny ale mam pocit ze mam malo mlieka ked to robi. Pouzivam aj klobucik a skusala som ju krmit aj bez toho ale tak mi moc nechce papat. Môze mat nejaky vplyv na tvorbu mlieka a kojenie aj klobucik? Ďakujem

    1. cloviecik

      Dobrý deň,
      Používanie klobúčikov môže mať vplyv na dojčenie a tvorbu mlieka.V prvých dňoch a týždňoch môže byť dobrou pomôckou, ale postupne by sa malo trénovať priloženie priamo na prsník. Vhodné je meniť polohy pri dojčení alebo predpripraviť si bradavku na dojčenie (pomocou odsávačky,formovača…). Saním cez klobúčik dieťa nestimuluje tvorbu mlieka do takej miery, ako keby pilo priamo z prsníka. Pokúste sa pri dojčení zvýšiť priamy kontakt koža na kožu.
      Želáme veľa úspechov pri ďalšom dojčení.

  2. Nikol

    Dobry den moja malinka ma 6 mesiacov a uz 3 dni mi odmieta pit nutrilon a vobec neviem preco doteraz s tym nebol problem za cely cely den nezie ani flasu davam jej nutrilon kasu s vyzivy ale aj tak si myslim ze mliecko potrebuje…neviem co mam robit

    1. Denisa

      Dobrý deň Nikol ! Príčin nechutenstva u detí môže byť viac. Naša poradňa sa skôr špecializuje na dojčenie a problémy spojené s ním, a preto by som Vám doporučila pri pretrvávaní Vášho problému,skontaktovať sa s obvodným pediatrom. Možno by som ešte vyskúšala podať mliečko inou formou napr. pohárikom. Dúfame,že Váš problém sa rýchlo vyrieši.

  3. Majka

    Dobrý deň, máme doma týždňové bábätko a snažím sa ho kojiť. Spočiatku som mala problém s prisatím k prsníku, kúpila som si aj klobúčiky ale nepomohlo, ťahal cez neho až tak, že mi išla krv z bradavky, nakoniec sa nám podarilo doma prisať, lenže problém je v tom, že ma strašne bolia pri kojení bradavky,( podľa obrázkov a návodov, by som ho mala správne prikladať)aj si ich stále natieram, ale nepomáha, už ich mám úplne suché, neviem čo s tým mám robiť, bábätko dokrmujem nutrilonom, alebo si odsajem mliečko odsávačkou, lenže keď to spravím, tak potom sa nevie resp. nechce prisať k prsníku, len ho oblizuje. Prosím čo robím zle. Za radu vopred ďakujem.

    1. cloviecik

      Dobrý večer pani Majka,

      najčastejšou príčinou bolestivých bradaviek je nesprávna poloha pri dojčení, čo má za následok nesprávne prisatie dieťatka k prsníku. Pokúste sa dosiahnuť, aby pred priložením k prsníku otvorilo dieťatko doširoka ústa. Dosiahnete to tak, že mu bradavkou prejdete po hornej pere z jednej stany na druhú. Vystihnete moment doširoka otvorených úst a prisunte ho priamo na prsník. Je veľmi dôležité, aby dieťatko hneď na prvý krát zachytilo čo najväčšiu časť dvorca nielen bradavku. Každé nedokonalé prisatie k prsníku, znamená opakovanie pokusu, dôsledkom čoho je znásobovanie bolesti.
      Snažte sa docieliť, aby dieťatko ostalo dlhšie na prsníku a to tak, že si pri dojčení budete stláčať nežne prsník, aby malo zabezpečený tok mliečka. Keď začne dieťatko piť už ďalej prsník nestláčajte. Prípadne v úvode dojčenia môžete použiť aj pomôcku pri dojčení, suplementor (hadička, kde jeden koniec je v nádobke s mliečkom a druhý tesne pri bradavke). Už pri prvých sacích pohyboch sa dieťatku dostáva dostatok mliečka a na prsníku sa uspokojí. Následne hadičku z úst opatrne vytiahnete a necháte ho sať len z prsníka.
      Pokiaľ sa nevyhnete dokrmovaniu, pokúste sa dokrmovať čo najviac materským mliekom, aby sa eliminovala chuť umelého mlieka.
      Bradavky neumývajte často a vystavujte čo najviac vzduchu. Je možné používať ochranné náplasti alebo krémy, ktorých je na trhu dostatok. Krém nanášajte v tenkej vrstve po dojčení. Väčšinu z nich nie je potrebné pred dojčením zmývať.
      Bradavky môžete ochrániť pred trením oblečenia používaním mušlí.
      Ak ani po vylepšení prisatia dieťatka k prsníku a ošetrovaní bradaviek bolesť neustúpi, vyhľadajte odbornú pomoc.
      Prajeme veľa trpezlivosti a úspešné dojčenie.

  4. Andrea

    dobrý deň,mám 4.mes. dcérku,ktorú dojčím.Stále mám však pocit,že mám nedostatok mliečka,nakoľko sa posledné dva týždne musíme večer dokrmovať cievkou.Donedávna som dokrmovala ešte mojim mliečkom čo som mala odložené z lepších čias.Teraz som však už musela 2x dokrmiť UM.Dcérka sa večer na prsníku zlostí,priam narváči keď jej mliečko netečie.Viac ma však znepokojuje počet pocikaných plienočiek.A to je aj moja otázka na vás.Koľko pocikaných plienok by malo mať 4.mes. bábo? Prvé dve máme pocikané dostatočne (tá prvá je z celej noci) no a potom už len tri pocikané,ale pomenej.Stolicu má riedku,žltú praženičkovú v priemere 3x do dňa.Viem že tekutiny stráca aj riedkou stolicou,ale neutrpia tým obličky? Cajík a vodu mi odmieta. Hmotnostné prírastky sú: 1060, 1285, 840 a teraz za tri týždne asi 345gr. Mám z toho stres lebo je to fakt vydrene dojcenie.Dojcime sa aj kazdú hodinu,niekedy aj castejsie.Som z toho uz vycerpana psychicky.Dakujem Andrea

    1. cloviecik

      Dobrý deň,

      ak dieťatko dojčíte, je to najlepšie čo mu môžete dať. Ak prospieva a priberá, nie dôvod znepokojovať sa. V prvých mesiacoch sú hmotnostné prírastky dieťatka vyššie, neskôr sa znižujú, určite by však nemalo schudnúť. Dieťatko dostáva dostatok mlieka od matky, ak pije bez obmedzenia najmenej 6-krát denne, vyzerá zdravo, je aktívne a čulé, má ružovú a hebkú pokožku, má denne viac ako 4 mokré plienky a má stolicu zlatožltej farby. Píšete, že dojčenie je vo vašom prípade je vydreté. Ak dojčite takmer každú hodinu štyri mesiace, musíte byť už unavená a vyčerpaná, čo nie dobre vplýva na samotnú tvorbu mliečka. Podporte laktáciu užívaním čajov napr. z rasce, feniklu, anízu, bazy, senovky gréckej, bazy, jarabiny lekárskej alebo užívaním dostupných homeopatík.
      Ak sa však aj naďalej tvorí málo mliečka, môžete ako poslednú dávku dňa ponúknuť umelé mlieko.Počas dňa sa snažte dojčiť. Ak je aj tento spôsob pre vás vyčerpávajúci, dokŕmte dieťatko po každom nadojčení, spôsobom akým ste to robili do teraz. Snažte sa ukľudniť a možno v priebehu niekoľkých dní dôjde k zvýšeniu laktácie natoľko, že bude dostačujúca pre vaše dieťatko. Ak sa tak nestane, nepovažujte nedostatočnú tvorbu mlieka za osobné zlyhanie. Pokiaľ aj naďalej budete mať pochybnosti o prospievaní dieťatka, navštívte ošetrujúceho lekára. Do 6. mesiacov sa uprednostňuje výlučné dojčenie. Každé dieťatko je však individuálne a niekedy už koncom 4. – 5. mesiaca začína prechodné obdobie, charakteristické postupným dokrmovaním.
      Prajeme Vám a Vášmu dieťatku ešte veľa príjemných chvíľ pri spokojnom dojčení.

  5. Andrea

    Dobrý večer,máme 2.týždňové dieťatko a je plne dojčené.Ešte predvčerom jej stačilo piť každé 3.hodinky a z jedného prsníka, potom v kľude zaspinkala. Boli sme ju dnes aj prevážiť u pani doktorky a za týždeň pribrala 230gr. Od včera si ale vyžaduje piť z oboch prsníkov, pije pol hodinku, aj viac ale stále otvára pusu a hľadá prsník, je nervózna a stále plače. Zaspí len na rukách a keď ju položíme, hneď je hore a zas hľadá prsník. Mám strach, či mám dostatok mlieka, či nastala nejaká laktačná kríza. Prosím o radu,prípadne nejaké prípravky na podporu tvorby mliečka. Ďakujem Andrea

    1. cloviecik

      Dobrý deň pani Andrea,
      vo Vašej správe píšete, že Vaše dieťa pribralo za týždeň 230 gramov. Tento váhový prírastok je určite dostačujúci.
      Najprv by sme Vám však odporučili dieťatko prevážiť. Odvážte oblečeného novorodenca pred kŕmením, nadojčíte a následne v rovnakom oblečení, perinke a neprebalené dieťa znovu odvážte.Podľa váhy budete vidieť, aký je rozdiel pred a po nadojčení, a teda koľko si dieťa vytiahlo z prsníka.
      Po nadojčení z jedného prsníka pokiaľ má ešte dieťatko záujem nadojčíte aj z druhého, tým si udržujete a stimulujete tvorbu mlieka. Pokiaľ zistíte, že materského mliečka je menej, odporúčame Vám zvýšiť príjem tekutín, jesť dostatok polievok, piť feniklový či rascový čaj.
      Nervozita a nepokoj novorodenca nemusí súvisieť s nedostatkom materského mlieka. Môže sa jednať o novorodeneckú koliku, meteorizmus, Vašu dietetickú chybu, alebo iný zdravotný problém. Ani apetít dieťatka nie je každý deň rovnaký . Niektoré dni sú detičky spokojné, iné dni sú nervóznejšie a papať im nemusí chutiť úplne rovnako. Emócie matky sa taktiež prenášajú na deti, pokiaľ je maminka v strese a pod tlakom, cíti to aj dieťatko.
      V prípade potreby môžete využiť aj našu 24 hodinovú telefonickú linku, kde Vám laktačná poradkyňa alebo sestričky ochotne poradia 0905 819 038.
      Pokiaľ Vaše ťažkosti budú pretrvávať odporúčame navštíviť obvodného pediatra.
      Prajeme Vám úspešné dojčenie.

  6. majka

    Dobry den, chcela by som sa poradit ohladne kojenia. Moj syncek ma 3 tyzdne a je plne kojeny obcas mu dam cajik nq zavodnenie. Ked ho kojim s pociatku sa pekne prisaje a taha no sle potom je nepokojny, mrnci a nevie sa prisat. Ked si stlacim prsnik tak mliecko mi ide. Nevim kde robim chybu. Papame kazde 2-3,5 hodinky ako sa zobudi. Kojenie celkovo trva cca 30minut ale bojujem s jeho nervozitou. Myslite ze mam zle mliecko. Vacsinou po kojeni odgrgne a po dakom case zabuva. Obcas ma zelenu stolicu. Davam si pozor na to co zjem. Zda sa mi ze aj malo cika preto mu davam aj cajik detsky cca 20-30ml 1x za den. Dakujem za odpoved a radu…
    Majka

    1. človiečik

      Upravte polohu pri dojčení, čím dosiahnete kvalitnejšie prisatie dieťatka k prsníku tak, aby v ústach dieťatka bola čo najväčšia časť dvorca prsníka. To, že dieťatko saje ešte neznamená, že pije dostatok mliečka z prsníka. Známkou efektívneho dojčenia je to, že dostatočne močí – má 4 a viac premočených plienok denne a má stolicu zlatožltej farby. V úvode dojčenia robí dieťatko krátke sacie pohyby (aktivuje sa vypudzovací reflex) a následne robí dlhé sacie pohyby, kedy pije dostačné množstvo mlieka. Pokiaľ nedochádza k rýchlemu uvoľneniu mlieka z prsníka, často dochádza k nervozite dieťatka a jeho odťahovaniu sa od prsníka. Tesne pred dojčením odsajte trochu mlieka z prsníka (aktivujete tým vypudzovací reflex) a potom priložte dieťatko k prsníku. Ak to nepomôže, odsajte trochu mlieka z prsníka, podajte ho dieťatku striekačkou alebo lyžičkou a následne ho priložte k prsníku, prípadne v úvode dojčenia použite suplementor. Pomocou tejto techniky dieťatko okamžite saje mlieko z nádobky, čím sa zníži jeho nervozita a po pár sacích pohyboch hadičku z úst dieťatka vytiahnite a nechajte ho ďalej sať len z prsníka. “Zlé mliečko” určite nemáte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *